Kui mu stressi saaks elektrienergiaks muuta…

… siis võiks Eesti Energia kohvrid kokku pakkida.

Need sõnad lausus üks ettevõtlik noor mees oma mentorile, kui ta kirjeldas oma hetkeolukorda. Stressiga toimetulek puudutab meid igaüht, eriti praegusel pöördelisel ajal. Liigne stress võib halvata meie tavapärase suutlikkuse ning takistada meil tegemast vajalikke muudatusi. Vahel on tõesti tunne, et kui saaks kogu stressist tekkiva energia kokku koguda, siis võiks sellega mägesid liigutada.

Aga kui päriselt saakski pöörata stressi enda kasuks? Ehk ei peagi stressi pelgalt taluma? Ehk saaks seda kasutada oma elus oluliste eesmärkide saavutamiseks? Amy Gallo julgustab kasutama stressi oma arengu. Tsiteerides S. Achorit toob A. Gallo välja, et „stress on meie töö ja elu vältimatu osa, küll aga ei ole kaugeltki vältimatu stressi mõju meile. Stress võib olla hea või halb sõltuvalt sellest, kuidas me seda kasutame“. Kuidas rakendada stressi positiivsel moel?

Stress on indikaatoriks, et olukord, kus Sa oled, on Sulle oluline.

  • Mida stress Sulle räägib?
  • Mis läheb Sulle korda, millest hoolid?
  • Kui istud ummikus ja tunned kasvavat pinget ning pahameelt, siis mis Sind tegelikult muretsema paneb?
  • Hirm kogeda teiste pahameelt, saada kõrvaletõrjutud, rikkuda oma senised tulemused, kahjustada oma mainet?

See teadmine aitab mõista meie tegelikke mure allikaid. Nii mõnelgi juhul võime seeläbi avastada mõne irratsionaalse mõtte, millel pole alust või leida võimalusi toimetulekuks.

Stress kui oht vs. stress kui väljakutse.

See kuidas tõlgendame stressi, määrab selle, kuidas see meile mõjub. Kui tõlgendame mingit olukorda ohuna, saab aju käsu mobiliseerida kõik jõud kas võitlemiseks või põgenemiseks. Meie keskendumine ja mõtlemisvõime väheneb ning organism tegeleb ellujäämisega – kiirustades tehtud valikud, mõtlematult öeldud sõnad, ebatäpselt sooritatud liigutused. Kui aga tajume olukorda pigem väljakutseid esitavana, siis suudame pingest kogunevat energiat rakendada probleemide lahendamiseks loovalt ja mitmekülgselt. Meil on alati valik: valides ohu kogeme halvatust, valides väljakutse kogeme põnevust ja energiat.

Stiimuli ja meie vastuse vahel on ruum. Selles ruumis paikneb meie jõud valida oma vastus olukorrale. Meie vastuses peitub meie kasv ja vabadus

V. Frankl

Keskendu sellele, mida saad muuta.

Liiga sageli muretseme asjade pärast, mida me ei saa muuta. Ilm, teiste inimeste käitumine, meie endi tehtud teod ja öeldud sõnad. Tegeledes oma hinges asjadega, mille üle meil (enam) kontrolli pole, raiskame väärtuslikku aega ja energiat. Neil hetkedel, kui pained kuhjuvad, maksab teha väike inventuur. Kõik selle, mille üle mul kontroll puudub, panen kõrvale. Aga selle jaoks, mida saan mõjutada, kavandan tegevused ja asun tegutsema.

Loo tugivõrgustik.

Ümbritse end inimestega, kes on Sulle toeks ja teevad meele helgeks. Nad on alati meie ümber olemas olnud. Isegi siis, kui me pole osanud, suutnud ega tahtnud neid märgata. Hoia distantsi inimestega, kes kipuvad liigselt virisema ja asjades halba nägema – harjumused on nakkavad. Loo võrgustikku siis, kui elus läheb hästi ja oled rahulolev. Siis on rasketel aegadel krediiti, mida kasutada.

Kogu stressikogemusi.

Parim viis õppida stressi juhtima on praktiseerimine. Tundub vastutustundetu soovitus, kas pole? Kui me pole harjunud stressi kogema, siis iga pingeline olukord tekitab paanikat ning vastupandamatut tungi sellest eemale hoida. Nii võib kujuneda nõiaring. Pinge ja hirm on märk sellest, et laiendame oma piire ning areneme. Kasuta turvalisi võimalusi samm-sammult oma pingetaluvust arendada ja muuta nõnda oma mugavustsooni järjest suuremaks.

Maga ja hinga.

Väsinud ja hapnikuvaeguses aju annab kontrolli intstinktidele ja meie „paanikakeskus“ on liigselt aktiveerunud. Me oleme rohkem pinges ega suuda langetada häid otsuseid, suudame teha vähem tööd ning aega kulub enam. Sügav hingamine ja piisav uni annavad meile võime säilitada pingelistes olukordades kaine meel ja positiivne suhtumine. Siis jaksame enam ja meie tulemused on paremad.

Tea oma sihti ja eesmärki.

Kõike eelnevat on kergem rakendada, kui teame, mille nimel vaeva näeme. Kui siht kaob silma eest ning tegemistele on raske mõtet leida, siis on ka vähe jõudu näha rasketes olukordades väljakutset, analüüsida olude allumist meie kontrollile või laiendada oma mugavustsooni.

Kannatus lakkab olemast kannatus sel hetkel, kui sellele leidub tähendus

V. Frankl

Kui leiame oma tegemistele mõtte, on ka pingelised olukorrad kergemad kanda, sest teame, kuhu teel oleme. Mis on Sinu eesmärk, mille nimel tegutsed? Särtsakaid kogemusi!

Ja Eesti Energia pärast ma liigselt ei muretseks…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *